Kiedy zbierać lawendę?

Lawenda – kiedy ją zbierać, jak suszyć i w co zapakować?

Lawenda to roślina, której właściwości można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Nie tylko w celach dekoracyjnych – to m.in. doskonały dodatek do kosmetyków i wypieków czy środek odstraszający uciążliwe domowe szkodniki. Jak suszyć lawendę i ją przechowywać, aby cieszyć się jej wyglądem, zapachem i aromatem jak najdłużej? Jaki jest najlepszy czas na zbiór lawendy? Jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek, zebrana roślina może przetrwać nawet cały sezon!

Lawenda – zachwycająca roślina prosto z Prowansji

Ciągnące się kilometrami aromatyczne fioletowe pola lawendy kojarzą się powszechnie z krajobrazem Prowansji – słonecznego regionu na południu Francji. To właśnie tutaj panują idealne warunki do uprawy tej fenomenalnej rośliny, której zapach i wygląd urzekają od pierwszego wejrzenia. Na szczęście jest to gatunek dość odporny na warunki atmosferyczne i z powodzeniem można ją uprawiać w Polsce, także w domowej donicy.

Odpowiednio uprawiana i pielęgnowana odwdzięcza się pięknymi kwiatami o fioletowym kolorze oraz kojącym, charakterystycznym zapachu. To roślina wieloletnia, którą możesz wykorzystać na wiele sposobów, ciesząc się jej prozdrowotnymi właściwościami. Aby tak się stało, zbiory lawendy należy przeprowadzić w konkretnym okresie w roku. Nie bez znaczenia jest również jej przechowywanie – w tym celu najlepiej wykorzystać lniane worki.

Kiedy zbierać lawendę? Nie przegap tego momentu!

Kiedy ścinać lawendę do suszenia? Powinieneś to zrobić w ciągu dwóch miesięcy w roku – w lipcu i sierpniu. Należy obserwować roślinę i zebrać ją zanim jej kwiaty w pełni się rozwiną. W tym czasie widoczny jest już wyraźny kolor kwiatostanów, ale pozostają one jeszcze w pączkach. To właśnie w tym okresie lawenda zawiera największą ilość cennych olejków eterycznych.

To jednak nie wszystko! Zbiór lawendy należy przeprowadzić o konkretnej godzinie czy porze dnia. Najlepszym momentem jest samo południe. Im bliżej wieczora, tym stężenie olejków w lawendzie będzie mniejsze. Jeśli z kolei zetniesz roślinę zbyt wcześnie rano, nie zdąży osuszyć się z kropel rosy, co przy suszeniu mogłoby skutkować pleśnieniem gałązek. Lawendę najlepiej ścinać ostrym sekatorem.

Jak suszyć lawendę?

Zastanawiasz się, co zrobić ze ściętą lawendą? Najlepiej od razu przygotuj ją do procesu suszenia. Pamiętaj jednak, aby niczego nie przyspieszać! Pozwól roślinie wysuszyć się naturalnie. Jakiekolwiek próby przyspieszenia tego czasu, np. suszenie lawendy w podgrzanym piekarniku czy na ostrym słońcu, mogą skończyć się koniecznością jej wyrzucenia.

Tuż po ścięciu gałązki lawendy należy zebrać w pęczki i przewiązać je sznurkiem lub gumką. Tak powstałe bukiety wiesza się do góry nogami w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu. Suszeniu lawendy służy także umiarkowane zacienienie. Co ważne, podczas suszenia nie należy dotykać kwiatostanów. Jeśli wszystkie warunki są sprzyjające, roślina powinna być gotowa do użytku po ok. 7 dniach.

Lawenda w wazonie – z wodą czy bez?

Wiele osób docenia estetyczne walory rośliny, jaką jest lawenda. Suszenie to nie jedyna opcja na jej wykorzystanie w ramach dekoracji. Jeśli chcesz stworzyć lawendowy bukiet, który przez kilka dni ozdobi stół w salonie czy jadalni, ścięte gałązki rośliny umieść w wazonie. Nie wkładaj ich jednak do wody – wówczas lawenda zacznie się obsypywać i szybciej zmarnieje.

Suszenie lawendy – czy odmiana ma znaczenie?

Lawendę suszy się zawsze tak samo, niezależnie od konkretnego gatunku czy odmiany. Uważać należy natomiast z jej wykorzystaniem, zwłaszcza w celach leczniczych. Poszczególne odmiany w formie suszu będą miały różny zapach, kolor czy działanie. Hodując roślinę, należy zatem wiedzieć, czy jest to lawenda francuska, wąskolistna czy np. wełnista.

Co zrobić z suchą lawendą? Sposoby na przechowywanie

Do przechowywania lawendowego suszu najlepiej nadają się woreczki wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów. Jeśli kupisz zestaw lnianych worków różnej wielkości i wypełnisz je lawendą, będziesz mógł przy okazji stworzyć oryginalną dekorację wnętrza w stylu rustykalnym. Roślina dobrze czuje się w opakowaniach wykonanych z:

  • lnu,
  • bawełny,
  • juty,

W przypadku lawendy zdecydowanie unikaj metalu czy plastiku. W takich pojemnikach mogą zachodzić reakcje chemicznie niekorzystnie wpływające na susz. Lawendowe woreczki ozdobione dekoracyjną wstążką będą uwalniały aromatyczną woń o właściwościach silnie relaksujących i uspokajających.

Co zrobić z lawendy? Roślina o wielu zastosowaniach

Lawenda jest ceniona ze względu na swój wygląd, zapach oraz właściwości korzystne dla zdrowia. Z tego powodu chętnie wykorzystuje się ją w dekoracji wnętrz, kuchni czy kosmetyce i lecznictwie.

Lawendowe woreczki w różnych częściach mieszkania

Wspomniane już woreczki wypełnione lawendowym suszem to doskonała naturalna alternatywa dla wszelkich dyfuzorów zapachów. Przyjemny aromat będzie wydobywał się z sakiewek przez długi czas. Takie zgrabne opakowania można umieścić w różnych częściach mieszkania.

Co ciekawe, worki jutowe, lniane czy bawełniane z lawendą będą skutecznie odstraszać mole, które bywają zmorą, niszcząc ubrania.

Zapachowa świeca – domowe SPA dla ducha

Świeca sojowa to kolejny pomysł, aby wykorzystać błogi aromat lawendy. Na rynku znajdziesz świece z lawendowym olejkiem eterycznym, który ma działanie silnie relaksujące i kojące. Jeśli wykonasz świece sojowe samodzielnie, satysfakcja będzie jeszcze większa! W internecie znajdziesz zestawy z półproduktami do stworzenia naturalnej dekoracji pasującej zarówno do wnętrza rustykalnego, jak i nowoczesnego.

Naturalne lawendowe kosmetyki

Jak zbiory lawendy można wykorzystać w kosmetykach? To popularny dodatek do soli do kąpieli, mydeł czy innych środków myjących. Kosmetyki z lawendą to jednak nie tylko relaksujący zapach. Roślina wykazuje w tym wypadku działanie antybakteryjne i lekko ściągające. Ze względu na właściwości kojące lawenda nadaje się pielęgnacji skóry wrażliwej.

Co zrobić z lawendy w kuchni?

Odpowiednio przechowywany susz z powodzeniem można wykorzystać do wypieków lub herbacianego naparu. Do tego najlepiej nadaje się lawenda wąskolistna. Poza walorami smakowo-zapachowymi w tym wypadku liczą się również właściwości fitofarmakologiczne. Napar z lawendy działa m.in. nasennie i uspokajająco, a także moczopędnie i rozkurczowo. Może skutecznie łagodzić bóle miesiączkowe czy pobudzać trawienie. Ze względu na intensywny zapach należy używać suszu w niewielkich ilościach.

Fenomen lawendy polega na bogatym wachlarzu jej zastosowań. Dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie sprawia, że roślina coraz chętniej jest hodowana i wykorzystywana nawet w warunkach domowych. A może znajdziesz własny sposób na jej zastosowanie? Zadbaj o obfite zbiory lawendy i ciesz się jej licznymi właściwościami!

Przewiń do góry