Style urządzania wesel można podzielić podobnie jak style wykończeń we wnętrzach: skandynawski, nowoczesny, retro, boho, glamour, country i o wiele więcej. Z pewnością każdy dobierze odpowiedni dla siebie. Od jakiegoś czasu na prowadzenie wychodzi wesele rustykalne i rzeczywiście ten motyw przewodni świetnie sobie radzi, co widać w zwiększonej liczbie jego zwolenników wśród nowożeńców. Wybór pomysłu powinien być pierwszym krokiem podjętym w ramach przygotowań, bo to właśnie do całego pomysłu dobierane są ubrania, dekoracje, słodycze czy zaproszenia. Jesteście przyszłą parą młodą i chcecie się dowiedzieć, czy ślub w stylu rustykalnym to dobry pomysł? Czytajcie dalej!
Wesele w stylu rustykalnym – główne założenia
Słowo „rustykalny” oznacza „związany ze wsią”, więc oczywistym założeniem będzie powrót do natury, wiejskiego stylu życia, swobody i luzu, których zwykle brakuje takim wydarzeniom. Nie bez powodu jego inną nazwą jest „wiejski”, „ludowy” bądź „chłopski”. Łączy on w sobie elementy minimalizmu, przyrody oraz starych, oldschoolowych przedmiotów. Idealnym miejscem na tego typu imprezę będzie stara stodoła lub namiot, a nawet otwarta przestrzeń na świeżym powietrzu z alternatywą w postaci zadaszonego miejsca w razie nagłego pogorszenia pogody. Impreza pod gwiazdami może być świetnym rozwiązaniem w lecie. Magia nocy w połączeniu z delikatnym światłem dekoracji to pomysł wyjęty niczym z bajki. Stodoły coraz częściej są udostępniane na wesela, więc takich miejsc jest już więcej. Z kolei namioty można kupić lub wypożyczyć. Nada to wyczekiwanego sielskiego klimatu. Dekoracje powinny być utrzymane w duchu ekologii. Najlepsze będą wszystkie robótki ręczne, takie jak podstawki, drewniane świeczniki, szklane wazony z butelek, ceramika etc. Dobrze dopracowane wesele rustykalne będzie ciekawym oraz nietypowym pomysłem na przyjęcie gości, którzy od razu poczują ten wiejski klimat.
Rustykalne dekoracje sali weselnej
Całość stylu powinna być mocno przemyślana i dopięta na ostatni guzik. Całokształt powinien być dopracowany, a ozdoby dobierane z sensem. W dużej mierze wyczuwalny jest nurt vintage. Z tego powodu użyte dekoracje powinny być postarzane, lekko podniszczone, idealne w swojej nieidealności, lekko muśnięte zębem czasu. Łatwo przedobrzyć, więc kieruj się pewnymi zasadami.
Dekoracje rustykalne, które zawsze się sprawdzą:
- jutowe bieżniki i obrusy na drewnianym stole,
- drewniane krzesła z poduszkami vintage albo bawełnianymi narzutami,
- stare drewniane drzwi i okna jako idealna ozdoba oraz miejsce do zdjęć,
- drewniane pieńki z latarniami, które nocą dodadzą klimatu; modele o różnych wielkościach stworzą jeszcze lepszy efekt wizualny,
- plastry drewna na stole, na których można serwować dania lub układać kompozycje kwiatowe,
- drewniane skrzynki pełne roślinności,
- świeczki o surowym wykończeniu – zwykłe, białe, proste,
- drewniane beczki,
- sztuczne bluszcze puszczone po drewnianych ścianach, tworzące girlandy,
- dekoracje z papieru, koronki i ściereczek,
- ozdoby ze sklepu z rustykalnymi dodatkami − drogowskazy, toppery, wiszące przedmioty, napis LOVE,
- woreczki z juty.
Całość można podkreślić oświetleniem stworzonym z małych żarówek puszczanych po suficie oraz nad stołem, a także dużą ilością kwiatów. Wszelkie kompozycje polne, z domieszką trawy i zbóż sprawdzą się idealnie, ale warto zadbać także o eustomy, eukaliptusy, gipsówki, hortensje czy paprotki. Kolorystyka powinna być zachowana w odcieniach bieli, szarości, écru, brązu, zieleni oraz z ewentualnymi czarnymi dodatkami. Z tą listą wesele będzie najlepszą odsłoną sali weselnej rustykalnej.
Dekoracja miejsca ceremonii w stylu rustykalnym
Tak jak ważna jest oprawa dekoracyjna wesela, tak samo miejsce, w którym para powie sobie zgodne: „tak”! Niezależnie od tego, czy jest to kościół, sala cywilna czy plener, dekoracji rustykalnych można użyć wszędzie. W kościele warto zwrócić uwagę na dodawanie ozdób z lnu lub tiulu na ławkach i klęcznikach. Przez całą długość dywanu można ustawić pieńki ze świeczkami oraz kwiatami. Podobnie wygląda udekorowanie sali cywilnej, w której dodatkowo można zadbać o odpowiedni podkład muzyczny. W plenerze liczy się wszystko i ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jest to idealne miejsce dzięki przepięknemu zielonemu otoczeniu.
Rustykalne dekoracje na torcie i słodkim stole
Słowo „rustykalne” opanowało wszystkie dziedziny i skoro mowa o ślubie, weselu czy dekoracjach, to pora na słodkości z tym motywem. Torty podawane są najczęściej na grubych płatach drewna. Sam wygląd jest minimalistyczny oraz odnosi się po raz kolejny do „niewykańczania”. Boki specjalnie pokryte są małą ilością kremu, żeby biszkopt prześwitywał, lub nie ma go wcale – w zależności od tego, czy nowożeńcy życzą sobie naked czy semi-naked cake. Pierwszy z nich nie posiada kremu, a drugi już tak. Sama dekoracja opiera się na ułożeniu roślin na górze. Najczęściej są to eustomy, eukaliptusy i gipsówki. Słodki stół opiera się także na prostej formie i motywie roślinnym. Monoporcje będą głównie jednosmakowe z dekoracjami w postaci kwiatów jadalnych.
Styl rustykalny na ślub. Dla kogo jest odpowiedni?
Wystrój sali w stylu rustykalnym to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej par. Nie każdy jednak się w nim odnajdzie. Raczej nie przypadnie do gustu osobom, które nie lubią wsi czy tym, którzy kochają pełen przepychu styl glamour. Z kolei osoby, które lubują się w takim klimacie i są stworzone do sielskiego życia, poczują się jak ryba w wodzie. Wszystko za sprawą nastroju, który wnoszą charakterystyczne dekoracje. Nocą, gdy na około panuje ciemność, rozpoczyna się najlepszy etap rustykalnego wesela.
Ten styl jest też dobrym pomysłem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na pełne przepychu i bogactwa wesele. Dekorowanie i planowanie w stylu rustykalnym można powierzyć projektantowi lub spróbować własnych sił, tworząc tanim kosztem piękne miejsce do pierwszego tańca oraz wejścia w nowy etap życia.