Jak wybrać odzież antyalergiczną

Ubrania dla alergików – jak wybrać odzież antyalergiczną?

Jeśli masz wrażliwą skórę lub cierpisz na takie dolegliwości jak egzema czy łuszczyca, wiesz, jakim koszmarem jest swędzenie spowodowane niewłaściwym ubraniem. Być może masz również problem ze znalezieniem ubrania wystarczająco wygodnego do noszenia przez cały dzień, a jednocześnie wyglądającego elegancko. Dowiedz się, jak dobrać odzież antyalergiczną, by uzyskać modny wygląd bez pogorszenia stanu skóry.

Co powoduje alergię na ubrania?

Odzież ma bliski kontakt ze skórą przez znaczną część doby. Dlatego niektóre koszule czy spodnie mogą mieć na nią widoczny wpływ. Co prawda u alergika każdy rodzaj włókna może wywołać wysypkę, ale wystąpienie tekstylnego zapalenia skóry jest bardziej prawdopodobne u osób noszących ubrania, które wykonano z materiałów syntetycznych, takich jak poliester, sztuczny jedwab, nylon lub spandex. Nie mają one właściwości bawełny, więc nie oddychają tak dobrze, jak włókna naturalne, przez co sprawiają, że bardziej się pocisz.

Częstym źródłem alergii są barwniki lub inne substancje chemiczne zawarte w odzieży. Mogą wywoływać ją między innymi żywice formaldehydowe stosowane do produkcji odzieży bez zagnieceń lub materiałów plamoodpornych, a także kleje i chemikalia używane do garbowania lub tworzenia skóry. Jeśli masz alergię na nikiel, może u Ciebie wystąpić na przykład zaczerwienienie i swędzenie w miejscu, gdzie guzik jeansów dotyka skóry. Również noszenie zbyt obcisłych ubrań może podrażniać Twoje ciało.

Czy można mieć uczulenie na bawełnę?

Właściwości bawełny sprawiają, że jest ona uważana za naturalne włókno i popularnie wykorzystywana w przemyśle tekstylnym. Często używa się jej do produkcji wygodnej i trwałej bielizny czy pościeli, a także ręczników, T-shirtów, jeansów, sukienek, bluz i wielu innych artykułów. Ostatnio szyte są z niej również maseczki wielokrotnego użytku.

Które właściwości bawełny są najbardziej doceniane?

  • Miękkość – bawełna jest delikatna i puszysta, a co za tym idzie – przyjazna w dotyku.
  • Chłonność i oddychalność – tkanina bawełniana bardzo dobrze chłonie wilgoć, a jednocześnie jest lepiej oddychająca niż materiały syntetyczne, dlatego produkuje się z niej na przykład tekstylne akcesoria do kuchni.
  • Wielobarwność – ze względu na jej chłonny charakter bawełnę bardzo łatwo się farbuje, dzięki czemu może być produkowana w wielu różnych kolorach.
  • Trwałość – struktura komórkowa włókien rośliny jest mocna. Tworzy wytrzymałą i odporną na zużycie tkaninę, którą wykorzystuje się do produkcji np. toreb na zakupy.
  • Brak elektryzowania – bawełna nie przewodzi elektryczności.

Niestety mimo jej licznych zalet niektórzy ludzie mają uczulenie na bawełnę, chociaż i z niej produkowana jest odzież antyalergiczna. Alergia na ten materiał może objawiać się stanem zapalnym skóry na czele z wysypką. Mogą również wystąpić problemy z oddychaniem lub zapalenie błony śluzowej nosa.

Jak wybrać odzież antyalergiczną?

Ogólnie rzecz biorąc, za antyalergiczne uchodzą tkaniny w 100% naturalne, czyli bawełna, jedwab, len i wełna. Najlepsza dla skóry jest odzież antyalergiczna w jasnych odcieniach, pozbawiona barwników, a także dodatkowych elementów takich jak metalowe guziki czy cekiny. Ta rada skierowana jest przede wszystkim do osób o bardzo wrażliwej skórze i wszystkich wybierających ubrania dla niemowląt. W niektórych przypadkach wełna może być bardzo gruba i drażniąca, w zależności od rodzaju i sposobu jej obróbki. Dlatego, gdy zastanawiasz się, jak wybrać odzież antyalergiczną na zimę, postaw na ubrania wykonane z cienkiej i lekkiej włóczki.

Pamiętaj, że materiały syntetyczne, takie jak nylon i lycra, nie powinny być wykorzystywane do produkcji bielizny. W przeciwieństwie do oddychającej bawełny mają tendencję do zatrzymywania wilgoci i ciepła. Przez co zwiększają podatność na infekcje grzybicze w okolicach intymnych.

Aby uniknąć wysypki, najlepiej nosić odzież lnianą, ponieważ tkanina ta doskonale reguluje ciepłotę ciała: zimą grzeje, a latem chłodzi.

Jak dbać o odzież antyalergiczną?

Weź pod uwagę to, że odzież antyalergiczna również może uczulać, jeśli będzie nieodpowiednio prana. Na przykład nadmierne stosowanie detergentów i środków do zmiękczania tkanin może doprowadzić do tego, że wejdą one w interakcję z potem i zaatakują skórę. Co daje objawy w postaci podrażnień, pokrzywki, a nawet egzemy. Dobrym rozwiązaniem jest używanie do prania tylko szarego mydła i letniej wody. Podczas prania w pralce możesz też włączyć dodatkowy cykl płukania, aby upewnić się, że wszelkie pozostałości detergentu zostaną usunięte. Pamiętaj, aby suszyć i prasować odzież antyalergiczną, zwłaszcza spodnie i inne elementy garderoby z lnu, zgodnie z instrukcjami dotyczącymi jej pielęgnacji.

Przewiń do góry