Lniane ubranka dla dzieci – jak je wybrać?

Delikatna i niedojrzała skóra dziecka wymaga wyjątkowej pielęgnacji, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Oprócz mycia jej produktami o neutralnym pH i unikania nadmiernej ekspozycji na słońce ważne jest zadbanie o odpowiednią odzież, która ma w końcu stały kontakt ze skórą malucha. Lniane ubrania dla dzieci to doskonałe rozwiązanie nie tylko w pierwszych dniach życia, ale i w późniejszym okresie.

Dbaj o delikatną skórę dziecka

Skóra noworodków jest bardzo wrażliwa. W brzuchu matki chroni ją biaława substancja zwana mazią płodową, która zapobiega odwodnieniu i infekcjom z otaczającego środowiska. Gdy jednak po raz pierwszy myje się dziecko, traci ono tę naturalną ochronę. Dlatego w pierwszych tygodniach życia bardzo ważne jest, aby dbać o jego delikatną i niedojrzałą skórę oraz chronić ją przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby ją uszkodzić.

Kąpiele w produktach o neutralnym pH, unikanie ekspozycji na słońce oraz używanie pościeli, odzieży i ręczników wykonanych w 100% z włókien naturalnych to tylko niektóre z nawyków, które możesz wykształcić, aby chronić delikatną skórę dziecka. Dbanie o wysoką jakość ubrań zakładanych maluszkowi to jedna z wielu ważnych kwestii, które dotyczą młodych rodziców.

Lniane ubranka dziecięce i ich zalety

Len był znany już w starożytnym Egipcie, gdzie używano go jako waluty, co dowodzi solidnego charakteru tej tkaniny. Dziś ubrania z polskiego lnu przeżywają pełny rozkwit w modzie. Tkanina ta ma wiele zalet, które sprawiają, że nie tylko idealnie nadaje się na gorące letnie miesiące, ale stanowi także alternatywę dla odzieży bawełnianej noszonej przez cały rok.

Dlaczego warto wybrać ubrania z lnu dla dzieci w każdym wieku? Oto kilka najważniejszych zalet lnu:

  • Wytrzymały i trwały – len jest uważany za najmocniejsze włókno naturalne, a z każdym praniem staje się jeszcze mocniejszy i miększy. Oznacza to, że ubrania lniane przetrwają wiele sezonów i nadal będą wyglądać zachwycająco.
  • Biodegradowalny i bezpieczny dla przyrody – jest włóknem naturalnym o mniejszym negatywnym wpływie na środowisko niż bawełna. Len wytwarza się z łodyg roślin z rodziny lnowatych, które są gatunkami odpornymi na zarazę, mogą rosnąć na ubogich glebach, które wymagają niewielkiej ilości nawozu lub nie wymagają go wcale. Stwierdzono, że proces produkcji lnu zużywa znacznie mniej wody niż produkcja bawełny. Można wykorzystać prawie wszystkie części tej rośliny, więc odpady z jej upraw są niewielkie lub nie ma ich wcale. Ponadto len, jako włókno naturalne, jest biodegradowalny.
  • Oddychający i wysoce chłonny – ponieważ włókna lnu są puste w środku, pozwala on na większy przepływ powietrza niż inne materiały. Lniane ubranka dziecięce są również bardzo chłonne. Idealnie sprawdzą się podczas słonecznych dni, kiedy nie dopuszczą do przegrzania, ale nadają się także na spacery w chłodniejsze dni, jako że pozwalają utrzymać komfort cieplny.
  • Naturalny odstraszacz owadów – uważa się, że ubrania z polskiego lnu dla niemowląt i dzieci w naturalny sposób odstraszają owady takie jak mole i ćmy. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że na schowanych w szafie ubraniach pojawią się niechciane dziurki lub plamki.
  • Hipoalergiczny – niektóre noworodki i małe dzieci nie mogą nosić każdego rodzaju odzieży z powodu nadwrażliwości skóry lub egzemy. Len słynie z niesamowitych właściwości oddychających, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza oraz bardzo szybkie odprowadzanie wilgoci. Dzięki temu ubrania lniane tworzą zdrowy ekosystem na skórze, który łagodzi dyskomfort wynikający z alergii.
  • Łatwy w czyszczeniuubrania z lnu dla najmłodszych nie wymagają specjalnej pielęgnacji i można prać je w pralce. Należy jedynie pamiętać, by używać do tego zimnej wody i nie dodawać wybielaczy lub silnych detergentów, ponieważ osłabiają włókna. Lnianych ubrań dla dzieci nie trzeba również prasować, aby wyglądały dobrze. Odzież lniana jest naturalnie pomięta, a zagniecenia są częścią jej piękna.
  • Wygodnylniane ubrania dla dzieci są idealne dla ich wrażliwej skóry, działają termoregulująco, a przede wszystkim są niesamowicie wygodne i nie krępują ruchów malucha.

Lniane ubranka dziecięce – dobry wybór w każdym wieku

Ubrania lniane dla dzieci powinny być wygodne do zakładania i zdejmowania. Dla niemowląt najlepsze są body i pajacyki z zatrzaskami na dole, które umożliwiają zmianę pieluchy bez konieczności zdejmowania całego ubrania. Nieco starsze dzieci, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola, muszą mieć ubrania z lnu zapewniające swobodę ruchów. Najwygodniejsze zapięcia to rzepy oraz napy. Dobrze sprawdzają się także spodenki na gumce. Lepiej unikać dużych kokardek i sznurków, w które dziecko mogłoby się zaplątać oraz zdobień w postaci koralików, które łatwo oderwać i połknąć. Prostota i naturalność to najlepszy zestaw cech ubrań lnianych dla dzieci w każdym wieku.

Warto zdecydować się na ubrania z polskiego lnu, z którego wykonuje się także lnianą pościel dla dzieci. Włókna powinny być organiczne, czyli do ich późniejszej obróbki nie mogą zostać użyte insektycydy, pestycydy, nawozy ani inne produkty (np. wybielacze lub toksyczne barwniki). Rodzimy, ekologiczny i antyalergiczny materiał będzie odpowiedni dla maluchów ze skórą atopową, alergiami i innymi problemami skórnymi. Co ważne, lniane ubrania dla dzieci powinny być także wyborem dla najmłodszych z problemami sensorycznymi. Te maluchy czerpią duże korzyści z noszenia ubrań wykonanych z włókien naturalnych, ponieważ są one zwykle bardziej miękkie i wygodniejsze niż syntetyczne.

Dziecięce ubranka z lnu można przechowywać w komodzie lub szafie. Jeśli chcesz głębiej pochować odzież sezonową lub zachować wybrane rzeczy, z których Twoje dziecko już wyrosło, możesz umieścić je w bawełnianym woreczku. W ten sposób ochronisz ubrania przed kurzem i zachowasz ich świeżość na dłużej. Takie worki, również uszyte z lnu, można wykorzystać do przechowywania dziecięcych zabawek, akcesoriów do pielęgnacji, a nawet pieluch.

Przewiń do góry