Jak dobrać rozmiar pościeli dla dziecka

Jak dobrać rozmiar pościeli dla dziecka?

Sypialnia dziecięca to jedno z pomieszczeń, które urządzane jest z najwyższą starannością. Najpierw małe łóżeczko, potem większe – dylemat jednak pozostaje ten sam: jakie wymiary pościeli dziecięcej są odpowiednie dla niemowlaka, a jakie dla przedszkolaka? Dobór odpowiedniego rozmiaru jest bardzo ważny zarówno ze względów estetycznych, jak i komfortu dziecka.

Rozmiary pościeli dziecięcej uzależnione od rodzaju łóżka

Zarówno wielkość, jak i rodzaj łóżeczka, z którego korzysta dziecko, będzie zdeterminowane kilkoma czynnikami. Chodzi tu między innymi o wiek dziecka, rozmiar jego pokoju oraz to, czy dzieli go z rodzeństwem. Oczywiście w przypadku niemowląt sprawa jest prosta. Tutaj wybór pada najczęściej na drewniane łóżeczko. Maluch spędza w nim nawet 20 godzin w ciągu doby. Najpopularniejszy wymiar to 60 × 120 cm. Istnieją też łóżeczka o wymiarach 70 × 140 cm, z których dziecko może swobodnie korzystać nawet do piątego roku życia.

Inaczej wygląda to w przypadku starszych dzieci, które rozpoczynają spanie w pełnowymiarowym łóżku. Co prawda dla kilkulatka wystarczy takie o wymiarach 80 × 160 cm, ale już dla małego ucznia mogłoby ono być niekomfortowe. Dlatego często przyjmuje się, że pojedyncze łóżko o wielkości 90 × 190 cm jest najlepszym wyborem, ponieważ posłuży dziecku najdłużej. Oczywiście dotyczy to spania w pojedynkę, bo gdy na jednym łóżku ma zmieścić się dwoje pociech, trzeba pomyśleć o podwójnej opcji, np. 135 × 190 cm.

Nie istnieje konkretna zasada, według której należy wybrać konkretny rozmiar pościeli dziecięcej, bo będzie to w głównej mierze zależeć od indywidualnej sytuacji w naszym domu. Gdy dziecko śpi z rodzeństwem w jednym pokoju, w tym samym łóżku, warto pomyśleć albo o podwójnej kołdrze, albo o dwóch mniejszych. Niezależnie od sytuacji, zawsze ważne jest, aby wybrać pościel dziecięcą w rozmiarze, który pasuje do łóżka i osoby, która w nim śpi.

Wymiary kołderki do łóżeczka, czyli co dla niemowlaka?

W zasadzie wymiary pościeli dla dzieci tak małych budzą najwięcej problemów. Po pierwsze, czym w ogóle przykrywać niemowlaka? A po drugie, jakie wymiary kołderki do łóżeczka są najlepsze? Sama kołdra i poduszka powinny być lekkie, aby nie stanowiły nadmiernego obciążenia i by można było łatwo je wyprać. Do standardowego łóżeczka poleca się pościel dziecięcą o wymiarach 75 × 100 cm dla kołderki i 60 × 40 cm dla poduszki. Z takim zestawem maluch swobodnie może spać do ukończenia dwóch lat.

Jeśli zdecydujesz się na pościel dziecięcą o wymiarach kołdry 90 × 120 cm, możesz mieć pewność, że dziecko pośpi pod nią dłużej, ale musisz zwracać szczególną uwagę na jej ułożenie w łóżeczku niemowlęcym. Takie wymiary kołderki do łóżeczka dla kilkumiesięcznego malucha oznaczają, że trzeba będzie układać ją na zakładkę, by nie stanowiła nadmiernego obciążenia. Dlatego częstszym rozwiązaniem, preferowanym przez rodziców niemowląt jest kupno małej kołderki na początek, a potem zmiana na większą, gdy dziecko podrośnie.

Rozmiary pościeli dziecięcej dla starszaków

Wymiary pościeli dziecięcej różnią się w zależności od wieku dziecka. Standardowe rozmiary to:

  1. kołdra 100 × 135 cm + poduszka 40 × 60 cm – dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat,
  2. kołdra 140 × 200 cm + poduszka 70 × 80 cm – dla dzieci od 5 do 10 lat,
  3. kołdra 160 × 200 cm + poduszka 70 × 80 cm (najlepiej 2 szt.) – dla dzieci starszych i nastolatków.

Rozmiary pościeli dziecięcej nie mogą być ani za małe, ani za duże, bo wówczas zmniejsza się komfort snu. Przy zbyt krótkiej kołdrze dochodzi do wychłodzenia ciała, natomiast przy zbyt wielkiej dziecko może czuć się przytłoczone.

Pościel dziecięca – wymiary to nie wszystko!

Odpowiednie wymiary pościeli dla dzieci to nie jedyny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę. Bardzo ważny jest nie tylko rodzaj wypełnienia kołdry i poduszki, ale także na same tekstylia, w które zostaną ubrane. Prawie wszystkie poszwy i poszewki w zestawach pościeli dla dzieci wyróżniają się wyrazistymi kolorami i ciekawymi wzorami, dzięki czemu zachęcają do zakupu. Jednak przy wyborze jakiegokolwiek produktu do dziecięcego łóżka należy zacząć od sprawdzenia, czy producent wskazuje na to, że zastosował hipoalergiczne barwniki. Zdarza się, że kolorowa, barwiona pościel powoduje u dzieci alergie i wysypki skórne. Dlatego najlepszym wyborem są naturalne materiały, takie jak len, w minimalistycznych, ziemistych kolorach.

Lniana pościel jest bardzo odpowiednia do dziecięcej sypialni, ponieważ:

  • ma właściwości antyalergiczne oraz bakteriostatyczne,
  • jest bardzo wytrzymała, więc zniesie nawet największe harce dzieci,
  • łatwo z niej usunąć zabrudzenia,
  • jest bezpieczna dla skóry i zdrowia dziecka,
  • dobrze przepuszcza powietrze,
  • zapewnia wspaniały komfort termiczny: latem nie przegrzewa, a zimą daje ciepło,
  • jest miękka i przyjemna w dotyku.

Każdy rodzic chce, by wszystkie tekstylia służyły dzieciom jak najdłużej i zachowały swą jakość, dlatego lniana pościel to bardzo dobry wybór, który dodatkowo wspiera zdrowy sen.

Przewiń do góry