Święta w stylu rustykalnym

Boże Narodzenie – wnętrze w stylu rustykalnym lub nowoczesnym

Pomimo stałości tradycji bożonarodzeniowych każdego roku szuka się inspiracji do stworzenia oryginalnego świątecznego wnętrza. Wystrój mieszkania na Boże Narodzenie ma znaczenie dla samopoczucia domowników – sprawia, że związana z tym czasem atmosfera nabiera wyjątkowości i ciepła. Na szczęście w sklepach z dekoracjami możesz znaleźć szereg elementów wpisujących się różne style wystroju wnętrz. Wystarczy, że dopasujesz je do swojego domu czy mieszkania, aby uzyskać spójny efekt.

Boże narodzenie – dekoracje, inspiracje, ozdoby, czyli po co to wszystko?

Dlaczego wszyscy dekorują swoje domy na Boże Narodzenie? Warto zauważyć, że jest to praktyka, czy raczej zwyczaj, który dotyczy niemal każdej rodziny szykującej się do świętowania narodzin Chrystusa. Świąteczne ozdoby, lampki i akcesoria nie są jednak pomysłem zrodzonym przez marketing. W końcu dekoracje bożonarodzeniowe przygotowywano na długo przed tym, zanim powszechnie pojawiły się w sklepach.

Wystrój wnętrz na święta Bożego Narodzenia obowiązkowo uwzględniał i wciąż uwzględnia choinkę. Dawniej przystrajana była jabłkami, orzechami czy słomianymi aniołami i papierowymi łańcuchami. Nowoczesne ozdoby świąteczne wyglądają już inaczej i są o wiele trwalsze, choć wciąż mogą mieć wiele wspólnego z naturą. Takie założenie wpisuje się np. w styl rustykalny, w którym można urządzić wnętrze także w XXI wieku.

Potrzeba tradycji i poczucia zakorzenienia, których wyrazem jest zwyczaj przystrajania domów w okresie świątecznym, łączy ze sobą rodziny i inne wspólnoty. Świadomość tożsamości kulturowej kluczowej dla życia człowieka może mieć związek z tak niepozorną rzeczą, jak okolicznościowe dekoracje.

Inspiracje świąteczne – Boże Narodzenie w zgodzie z naturą

Rustykalne ozdoby to elementy, które wpisują się w modny styl wystroju wnętrz nawiązujący do natury. Jeśli twoje mieszkanie na co dzień jest wypełnione meblami i akcesoriami z naturalnych materiałów, takich jak:

  • len,
  • drewno,
  • rattan,
  • ceramika,
  • glina,

poszukaj dekoracji bożonarodzeniowych wpisujących się w to założenie. Ta zasada dotyczy zarówno takich elementów, jak worki lniane do przechowywania orzechów, suszonych owoców czy świeżo upieczonych pierniczków, jak i wystroju wigilijnego stołu. Obrusy i bieżniki wykonane z lnu już same w sobie dodają wnętrzu przytulności. W połączeniu z pachnącymi gałązkami w świątecznym stroiku i zapachową świecą o aromacie pomarańczy czy cynamonu stworzą niepowtarzalny świąteczny klimat.

Jak tworzyć dekoracje rustykalne?

Oryginalne ozdoby bożonarodzeniowe w stylu rustykalnym stworzysz za pomocą plasterków pomarańczy, laski cynamonu, suszonego jabłka czy szyszek sosnowych. Mogą to być zawieszki na choinkę mocowane na jutowych sznureczkach lub zdobiące inne części mieszkania. Wszystkie te elementy są aromatyczne i wnoszą do domu zapach lasu i natury. Akcesorium, które może wzmocnić ten efekt, jest świeca sojowa. Zapalona w okresie przedświątecznym będzie dyskretnie uprzyjemniać czas oczekiwania na spotkanie przy wigilijnym stole.

Pamiętaj, że przy świątecznym strojeniu wnętrz można bawić się przede wszystkim kolorami. Klasyczną bożonarodzeniową zieleń i czerwień spróbuj połączyć z łagodnym beżem, bielą czy brązem – kolorami charakterystycznymi dla stylu rustykalnego.

Nowoczesne dekoracje bożonarodzeniowe – odważne wzory i kolory

W nowoczesnych apartamentach w Boże Narodzenie sprawdzą się designerskie, oryginalne ozdoby w odważnych kolorach. Nowoczesne stylizacje to często również połączenia kontrastowe, np. czerń i biel. Odznaczają się one inimalizmem i prostotą, a wręcz geometrią kształtów. Lniane podkładki na stół na Boże Narodzenie w kwiatowe wzory to zupełnie inna bajka. W tym wypadku liczy się często elegancka jednolitość.

Jak przygotować nowoczesne wnętrze na święta?

Aranżację pomieszczenia, które na co dzień może się wydawać surowe i mało przytulne, można przed świętami uzupełnić pluszowymi poduszkami czy kocem, oczywiście w eleganckiej, spójnej kolorystyce. Same ozdoby mogą być wykonane m.in. ze szkła czy metalu, a także tworzywa sztucznego.

Nowoczesne stroiki na Boże Narodzenie łączą w sobie zwykle naturalne zielone gałązki z przezroczystymi bombkami, perłowymi łańcuszkami czy małą, stożkową choinką w srebrnym lub złotym kolorze. Innym pomysłem są podłogowe lampiony wypełnione lampkami świecącymi białym światłem. Kolory najchętniej wykorzystywane w nowoczesnych dekoracjach bożonarodzeniowych to biel, czerń, srebro, złoto i błękit.

Szukasz inspiracji na świąteczny wystrój domu czy mieszkania? Zacznij od określenia jego stylu. Rustykalne dekoracje znacząco różnią się od nowoczesnych i minimalistycznych – to jednak nie znaczy, że nie możesz w tym zakresie eksperymentować. Stwórz idealną, spójną przestrzeń albo postaw na efekt zaskoczenia, łącząc ze sobą nietypowe elementy. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar – w końcu ty i twoi bliscy macie czuć się w Boże Narodzenie wyjątkowo w dobrym znaczeniu tego słowa!

Przewiń do góry