Jak znakujemy? Techniki zdobienia na tkaninach

Gdy zwracasz się do nas, żeby wyprodukować worek i opakowanie dla Twojego produktu, wybierzemy dla Ciebie odpowiednie znakowanie, zdobienie. Przybliżamy tutaj możliwe rozwiązania, byś mógł wstępnie wybrać, najlepsze dla Twoich potrzeb lub z ciekawością rozeznać się w temacie. Jako firma produkcyjna łączymy szwalnie, drukarnie z biznesem, by klient docelowy mógł używać w pełni zindywidualizowanych pod siebie rozwiązań druku. Zaczynamy od klasyki… sitodruk.

Sitodruk

Najczęściej stosowana forma nadruku na tkaninach ze względu na jakość i trwałość. To technika, w której potrzebny jest projekt w krzywych. Projekt ten drukarz przygotowuje w odbiciu lustrzanym i nanosi na folię. Ta folia jest przekładana na SITO – metalowa siatka, z odpowiednią wielkością dziurek. Tam, gdzie ma być nadruk, dziurki zostają dziurkami w sicie. Tam, gdzie nie ma być nadruku, całe tło jest tzw. naświetlane i dziurki są zaklejane. Tak przygotowaną matrycę instaluje się na maszynie i z dużą precyzją ułożone na specjalnej maszynie. Kiedyś stosowane były maszyny drukujące, gdzie człowiek raklem przejeżdżał po sicie i robił nadruk. Obecnie raczej tę operację wykonują maszyny. Mają wbudowany rakiel i zgarniając farbę, po drodze robią przedruk. Najtańsze rozwiązanie to 1 kolor nadruku, ale są drukarnie, które mają możliwości druku 10 kolorów w jednym nadruku. To tu graficy potrafią robić cuda z projektami i rozdzielają grafikę na kilka warstw, z której powstają kolejne kolory. Sitodruk stosuje się na różnych typach tkanin, zarówno tych naturalnych jak i sztucznych, drukarnia zaproponuje do nich odpowiednie farby. Poniżej przykłady na nasze realizacje sitodrukiem:

10c sitodruk

Sublimacja

Ta technika sprawdzi się na tkaninach z 40% poliestrem. Sublimacja to najprościej wprasowanie nadruku przez papier w białą tkaninę. To super fotograficzna jakość, więc jeśli ktoś marzy o plecaku-worku ze swoją podobizną, jak najbardziej to jest w zasięgu jego ręki!

plecak worek z sublimacją

Druk pigmentowy

To technika drukowania atramentami bezpośrednio na tkaninach NATURALNYCH np. na bawełnie i lnie. To też super precyzja i wielość kolorów. Atramenty pojemności 1 litra są zainstalowane na maszynie, która drukuje tkaninę od brzegu do brzegu w wybrany przez Ciebie nadruk. Sprawdzona technologia to też trwałość nadruku przy praniu. Tę technikę zastosowaliśmy w naszej kolekcji eko do lnianych rękawic i ściereczek.

ręczniczek i rękawica

Flex i flock

Rzadziej u nas stosowana technika, ale jak najbardziej możliwa. To wycinany prosty projekt w folii, najczęściej to litery imienia, czy inicjały w pojedynczych sztukach. Ploter wycina nadruki na folii z klejem i ta, później wprasowana jest na produkt, tkaninę. Tu sam koszt folii sprawia, że przy większej ilości ta technika druku staje się mało opłacalna. Flex to różne typy i kolory folii, a flock to folia z meszkiem, przyjemnym w dotyku włosiem. W naszym sklepie mamy podróżne worki bawełniane z napisami w technice flock.

woreczki bawełniane
worki na brudną bieliznę

DTG

Technika ta lubi tkaniny poliestrowe lub z domieszką. Nie można drukować na czystej bawełnie. Tkanina trafia pod maszynę, która drukuje obrazek o powierzchni ok 30x40cm. To druk cyfrowy, więc i precyzja wykonania jest wysoka. Najlepsza na pojedyncze sztuki. Są maszyny drukujące białym podkładem, choć najlepiej przygotować sobie tkaninę pod druk białą, by kolory były żywe i wyraziste.

Haft komputerowy

Druga nasza ulubiona technika zdobienia. To tu wysyłamy wykroje do hafciarni, która opracowuje szablon i wzór wkłucia igieł w tkaninę. Wykroje zakłada się na tamborki, które trzymają tkaninę podczas haftu. Igła wbija specjalne nici raz przy razie tworząc piękne wzory. Haft można wykonywać na różnej tkaninie, najlepiej mało elastycznej. W naszym sklepie to cała kolekcja lnianych worków do chleba.

worek do chleba brąz
Przewiń do góry