Pościel z naturalnych materiałów – jak pościel wpływa na nasz sen?

Na nasze zdrowie i komfort psychiczny wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest dobry, zdrowy sen. Aby taki był, musimy jednak zatroszczyć się o pewne elementy w naszej sypialni, które na to pozwolą. 

Jest to między innymi pościel, której wielu z nas nie docenia. A jak się okazuje, ma ona na nas większy wpływ, niż myślimy. Najcenniejsza jest ta z naturalnych materiałów. Dlaczego?

Pościel z bawełny

To jedna z najchętniej wybieranych opcji, głównie dlatego, że bawełna jest po prostu miła w dotyku – a to wpływa na nasz komfort. Poza tymi walorami, ważniejsze są jednak jej właściwości, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Przede wszystkim, pościel bawełniana jest idealnym rozwiązaniem dla alergików oraz dzieci. Wszystko za sprawą łatwości utrzymania higieny – bawełnę można bowiem prać w wysokich temperaturach, co zapobiega osadzaniu się na niej mikroorganizmów.

Pościel z bawełny “dostosowuje się” też do pogody. Jej właściwości zapewnią nam ciepło w chłodne dni, a także przewiewność w upały, co z jest budulcem zdrowego i mocnego snu. Co więcej, doskonale chłonie wodę, przez co jest doceniana często podczas chorób – wchłania pot wydzielany podczas gorączkowania, zapobiegając nadmiernej wilgoci.

Pościel z lnu

Może Cię to zdziwi, ale wiele osób decyduje się na pościel lnianą, a co więcej, nie żałuje tego zakupy. Głównie dlatego, że wyobrażenia o twardej w dotyku i drapiącej tkaninie są już dawno nieaktualne. Obecne technologie sprawiają, że len jest wymarzonym materiałem do spania. A co więcej, podobnie jak bawełna, ma na nasz sen ogromny wpływ.

Len jest uznawany za najzdrowszą opcję, w przypadku pościeli – on również ma zdolność pochłaniania wilgoci, a także grzania w zimę i chłodzenia latem. Jest to idealne rozwiązanie dla naszej skóry, która dzięki temu może swobodnie oddychać, a jej temperatura jest stale regulowana. Dodatkowo len nie ma w sobie żadnych alergenów, nie podrażnia i nie przyciąga do swojej powierzchni kurzu – Twój sen dzięki temu będzie nieprzerwany i spokojny, a alergicy odczują dodatkową ulgę w oddychaniu.

Pościel z wełny

Wiele osób myśli, że pościel wełniana nadaje się tylko na zimowe noce. A tymczasem, sprawdza się także w upały! Jej dodatkową zaletą są włókna, które w kontakcie ze skórą wykonują swego rodzaju masaż, poprawiający krążenie krwi. Alergicy mogą wybrać wełnę tak samo jak poprzednie rozwiązania, bo działa niekorzystnie na środowisko roztoczy oraz likwiduje grzyby i wirusy. Co jeszcze? Pościel z wełny polecana jest szczególnie osobom, które z jakiegoś powodu muszą stale leżeć. Działanie tej tkaniny niweluje bowiem występowanie odleżyn i odparzeń, a także łagodzi nerwobóle.

Spodziewałeś się tego? Okazuje się, że materiał może wpłynąć na Twoje zdrowie bardziej, niż myślisz! Przy najbliższej okazji spróbuj wymienić sztuczną, syntetyczną pościel na tę z naturalnego materiału – założymy się, że odczujesz znaczną poprawę jakości snu.

Przewiń do góry