Naturalne materiały a alergie – hipoalergiczne właściwości lnu i bawełny

Każda osoba, która zmaga się z przewlekłą alergią oraz skórą podatną na podrażnienia, zdaje sobie sprawę z problemu, jakim jest korzystanie z produktów wykonanych z niewłaściwych tkanin. Ta źle dobrana, wykorzystana do ubrań, pościeli czy nawet torebek, może wywołać świąd, wysypkę i wiele innych przykrych dolegliwości.

Żeby więc nie narażać się na nieprzyjemności, warto zainwestować w porządny materiał, który wykazuje działanie hipoalergiczne. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Bawełna i len – doceniane od wieków!

Len jest uznawany za jedną z najstarszych tkanin na świecie, bo wzmianki o nim pochodzą już z czasów prehistorycznych. Odkryto, że korzystano z niego między innymi w Gruzji i Szwajcarii, a w Egipcie był z powodzeniem wykorzystywany do mumifikacji zwłok – wówczas len był zarezerwowany dla elit, a do większego obiegu w Europie trafił dopiero w średniowieczu.

Równie bogatą historię ma bawełna, z której też wytwarzano tkaniny w Egipcie, a do tego jej popularność był ogromna w Meksyku czy Indiach. Czemu zawdzięczała tak duże powodzenie? Przede wszystkim uniwersalności! Jej wykorzystanie w sieciach rybackich, opatrunkach czy prochu strzelniczym nie było niczym zaskakującym.

Ratunek dla alergików

W dawnych czasach, len i bawełna służyły jako rozwiązanie użytkowe – wykorzystywano je bowiem do produkcji przeróżnych artykułów. Ale ich hipoalergiczne właściwości z pewnością nie były wtedy tak doceniane, jak obecnie. Najczęściej alergicy decydują się na wybór tych tkanin w przypadku pościeli. Nic dziwnego, w końcu ma ona styczność z całym naszym ciałem i to przez wiele godzin. Warto więc, aby nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie.

Len, uznawany za najzdrowszą tkaninę, ma zdolność pochłaniania wilgoci, pozwala skórze oddychać, a co najważniejsze, nie ma w sobie alergenów, a także nie przyciąga kurzu i nie podrażnia. Podobnie działa bawełna, która jest wyjątkowo łatwa w utrzymaniu higieny. Ze względu na możliwość prania jej w wysokich temperaturach, możemy regularnie pozbywać się z niej mikroorganizmów. Dodatkowo, tak jak len, pochłania wilgoć i dostosowuje się do pogody – w lato chłodzi, a zimą grzeje.

Co poza pościelą?

Komfort snu jest ważny, jednak tak samo istotne jest dbanie o skórę w ciągu dnia. Dlatego warto wybierać ubrania z lnu i bawełny, a co ciekawe, należy także zwrócić uwagę na torebki i plecaki. Niektórym może się to wydawać mało istotne, jednak nawet ten  element stylizacji ma styczność z naszym ciałem – ramionami, dłońmi czy szyją. Z tego względu, to, z jakiego materiału został wyprodukowany, jest tak samo ważne, jak w przypadku wspomnianych wcześniej ubrań czy pościeli.

Przewiń do góry