Eko torebki – jak wyprać, by były jak nowe?

Eko torebki to nie tylko modny dodatek, ale także praktyczne rozwiązanie, pozwalające ograniczyć używanie toreb jednokrotnego użytku – przez to, często korzystamy z nich również podczas zakupów. Żeby jednak jak najdłużej pełniły swoją rolę, należy o nie odpowiednio zadbać. Jak więc prać eko torebki, aby wyglądały jak nowe?

Zapobiegaj 

Torby z naturalnych tkanin można oczywiście prać, jednak warto zapobiegać większym zabrudzeniom. Staraj się nie stawiać ich na podłodze, w brudnych miejscach, a podczas zakupów zabezpiecz brudzące produkty, takie jak wiśnie czy ryby. Pamiętaj też, że przenosząc w niej na przykład mięso, na materiale osiadają bakterie!

Reaguj natychmiast

Jeżeli jednak zdarzy Ci większe zabrudzenie, to tak jak w przypadku ubrań, niektóre z nich wymagają natychmiastowej reakcji. W sezonie letnim, na Twojej torbie może pojawić się na przykład plama z jagód. Wtedy przed praniem warto zalać ją sokiem z cytryny lub namoczyć w roztworze z octu. Takie “babcine” sposoby pomogą Ci się pozbyć wielu zanieczyszczeń i warto stosować je przed właściwym praniem.

Bądź delikatny

W przypadku eko torebek należy pamiętać, aby zachować wyjątkową delikatność. To pozwoli nam się nimi cieszyć przez dłuższy czas. Polecamy Ci pranie torby ręcznie, w ciepłej wodzie, ale możesz również spokojnie wykorzystać do tego pralkę – temperatura nie powinna jednak przekraczać 40°C. Żeby zapobiec nadmiernym zagnieceniom (na przykład w przypadku torby z lnu, który ma do tego szczególną tendencję), powinieneś prać je na niskich obrotach.

Susz naturalnie

Kolejnym sposobem, na unikanie zagnieceń naturalnej tkaniny, jest zrezygnowanie z suszarki bębnowej i suszenie torby rozwieszonej w przewiewnym miejscu. W przypadku bawełny, uchroni to ją też przed skurczeniem w zbyt wysokiej temperaturze. Dodatkowo warto pamiętać, aby przed rozwieszaniem prania, porządnie strzepnąć torbę – to również pomoże!

Zrezygnuj z mocnych detergentów

Jeżeli zależy Ci na tym, aby eko torebki przetrwały jak najdłużej, warto prać je w delikatnych detergentach. Zrezygnuj z odplamiaczy, które mają w składzie chlor – może on uszkodzić strukturę materiału. Z powodzeniem możesz natomiast używać delikatnego płynu do zmiękczania tkanin, aby dodatkowo podbić miękkość torby.

Postępuj zgodnie z instrukcjami

Zachęcamy Cię do wykorzystania naszych wskazówek, jednak pamiętaj również o tym, że to producent najlepiej zna swój produkt. Dlatego na każdym z nich znajdziesz indywidualną informację, w jaki sposób powinieneś prać eko torby.

Przewiń do góry