Artykuł o twórcach: GajaArte

GajaArte to rodzinna pracownia ceramiki artystycznej. Istnieją już 8 lat, w tym czasie wyspecjalizowali się w ceramice użytkowej, która skradła nasze serca. Od lat tworzą również biżuterię artystyczną i ceramikę ozdobną. Glina pozwala na swobodne kreowanie zarówno dużych form użytkowych, jak naczynia, jak i minimalistycznych, subtelnych kolczyków, czy dekoracji. Poznajcie Edytę i Henia, kreatywne małżeństwo, które rozwija z takim zapałem markę krok po kroku. Edyta udzieliła nam wywiadu i odpowiedziała na zadane przez nas pytania.

Filozofia Wabi Sabi

Samodzielnie tworzą projekty, rękodzielniczo wytwarzają i wypalają wszystkie przedmioty. Każdy z nich jest lepiony ręcznie, bez odlewów, następnie ręcznie malowany, co zapewnia niepowtarzalność i wyjątkowość każdej sztuki. Bliska jest im japońska filozofia Wabi Sabi, czyli dostrzegania piękna w minimalizmie i niedoskonałości, czerpania zachwytu z nieoczywistego. 

Ceramika artystyczna użytkowa
Naczynia, kubki, talerze, które tworzą poukładali w kolekcję. Każda z nich reprezentuje określony styl. Oprócz przewodniej kolekcji Wabi Sabi, są również niefrasobliwe naczynia Boho, nowoczesne, ciemne zestawy Raw, a także specjalna seria filiżanek do kawy, które zadowolą najbardziej wybrednego kawosza i wiele więcej.

Ceramika ozdobna
Dekoracje i kolczyki handmade są z nimi od początku działalności. Można je również spotkać podczas wakacyjnych targów i jarmarków.

1) Od czego się zaczęła Twoja przygoda z biznesem/marką? Kiedy to było?

Nasza przygoda z marką GajaArte zaczęła się około 10 lat temu. Jeszcze na studiach tworzyłam biżuterię, która bardzo podobała się najbliższym. Szybko zorientowałam się, że warto iść dalej w tym kierunku i wysyłałam swoje wyroby do sklepów z rękodziełem w całej Polsce. Po studiach wróciłam do rodzinnego domu na wieś, gdzie razem z mężem otworzyłam pracownię rękodzieła dzięki uzyskaniu dofinansowania z UE. Mieliśmy do dyspozycji różne materiały i narzędzia, ale to właśnie glina skradła nasze serca. Z każdym tygodniem, materiały na których wcześniej pracowaliśmy, (czyli kamienie, srebro, drewno, filc) odchodziły w niepamięć, a ich miejsce zajęła glina i szkliwo. Tak jest do dziś.

2) Jaka jest najdziwniejsza historia związana z Waszym biznesem

To śmieszna historia dziwnej patery, która bardzo nam się nie podobała. Do tego stopnia, że nie chciałam zabrać jej na targi. Była pochlapana szkliwem w wielu kolorach, na mój gust obrzydliwa. Mąż ukradkiem zapakował ją na weekendowe targi i… sprzedał ją pani, która marzyła o takim naczyniu od lat. Obserwowaliśmy ze zdumieniem jak klientka z szerokim uśmiechem, niemalże w podskokach wraca z paterą do domu.

3) Dlaczego robicie to, co robicie? Co Was fascynuje? 

Niezwykle ważne jest dla nas poczucie wolności, które daje praca na własnych zasadach. Nie wyobrażamy sobie pracy od – do. Niesamowicie pociągający jest proces kreacji. I wiemy, że pracujemy non stop: odkąd wypijemy poranną kawę aż po rozmowy wieczorne po kolacji. Tylko gdzieś ta granica pracy- nie pracy zaciera się, kiedy jest to pasja. Fascynuje nas to, że każdy kolejny dzień jest jak otwarta książka – przynosi mnóstwo nowego. Jeśli pozwalamy wszechświatowi dawać nam dobrych ludzi i sprzyjające okoliczności, to właśnie tak się dzieje.

4) Wasza marka to jedno a Ty? Opisz siebie w 3 słowach. 

Wrażliwość, wdzięczność, odwaga.

5) Jak będzie wyglądać Twój biznes za rok? 

Będzie rozwijał się w kierunku ceramiki użytkowej. Nawiążemy współpracę z odbiorcami filiżanek i kubków. Stawiamy też na działania w obszarze PR. I niezmiennie dopieszczamy sprzedaż online. Stacjonarnie otworzymy własny sklep, uruchomimy pracownię ceramiki w naszym nowym domu z gliny.

6) Nie wyobrażasz sobie pracy bez… ? 

Bez uśmiechu, bez wizualizacji, bez kawy, bez porządku, bez spokoju, bez miłych odbiorców i dostawców.

7) Co dają Wam klienci? 

Cudowny feedback. Są budującym wsparciem za każdym razem kiedy otrzymają przesyłkę i napiszą o ceramice kilka dobrych słów. Pozwalają tworzyć społeczność wokół produktów, które tworzymy. Podpowiadają, co możemy poprawić, ulepszyć.

8) Jakbyście mieli przekazać jedno wspierające zdanie dla Waszych odbiorców to, co by to było? 

Traktuj siebie i innych z miłością i wdzięcznością. I nie poddawaj się w drodze do wymarzonego celu.

Kilka słów od GajaArte…

Chcemy tworzyć ceramikę artystyczną dla osób, które cenią wyjątkowość rękodzieła, chcą otaczać się pięknymi przedmiotami, ale także czują, że ma to realny wpływ na ich samopoczucie, umiejętność doceniania chwili. 
W GajaArte wierzymy, że kawa wypita z ulubionego kubka smakuje o niebo lepiej, a odpowiednie kolczyki ubrane w ważnym dniu poprawią humor – oryginalne przedmioty z duszą tę moc!

Przewiń do góry