idea zero waste

Na czym polega idea ZERO WASTE?

Ludzie z roku na rok generują coraz większe zasoby śmieci, które zanieczyszczają naszą planetę. W odpowiedzi na ten proces powstaje wiele trendów w ekologii mających upowszechnić nawyki przyjazne naturze. Jednym z nich jest idea zero waste, której symbolem stało się używanie materiałowych toreb wielokrotnego użytku zamiast tych plastikowych. Na czym polega idea zero waste i jak wcielić ją w życie bez większych kosztów? Sprawdźcie sami!

Co oznacza zero waste?

W dosłownym tłumaczeniu zero waste otrzymujemy “brak śmieci” bądź “brak marnowania”. Nazwa bardzo dobrze odzwierciedla ideę, która dąży do zlikwidowania zaśmiecania środowiska naturalnego, rozważnego korzystania z wytworów człowieka, co wiąże się ze świadomym życiem w zgodzie z zasadami ekologii. Na taki lifestyle składają się określone nawyki, wśród których najpopularniejszym jest noszenie materiałowej torby zamiast jednorazówki z tworzywa sztucznego. Istnieje szereg podobnych zwyczajów, które praktykowane regularnie przynoszą korzystne skutki dla środowiska naturalnego.

Zasady zero waste, czyli 5R

Sympatycy idei zero waste stworzyli zasadę 5R, która nakreśla podstawowe czynności, które warto wykonywać, aby żyć w harmonii ze środowiskiem i go nie zanieczyszczać:
1. Refuse (odmawiaj) – ulotki rozdawane na ulicy, jednorazowe opakowania przyczyniają się do zanieczyszczania ekosystemu. W myśl pierwszej eRki powinno się odmawiać korzystania z nich.
2. Reduce (ograniczaj) – ta zasada odnosi się do minimalizmu i polega na otaczaniu się tylko niezbędnymi rzeczami.
3. Reuse (używaj ponownie) – tutaj dokonujemy czynności bardzo prostej, a mianowicie używamy opakowań wielorazowych oraz tego co pozornie mogłoby wydawać się śmieciem.
4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) – chodzi tu o kreatywne wykorzystanie zbędnych przedmiotów. Poplamiłeś obrus winem? Przerób go na mniejsze serwetki!
5. Rot (kompostuj) – obejmuje gromadzenie odpadków organicznych i przerabianiu ich na naturalne nawozy lub energię.
Jak widać, nie jest to nic skomplikowanego!

Zero waste na każdą kieszeń

Modne sklepy bezodpadowe z pewnością kuszą ofertą i trzeba do nich udać się z zasobnym portfelem. Nie oznacza to jednak, że idea zero waste wymaga dużych pokładów finansowych. Wręcz przeciwnie – wystarczy poprosić na pobliskim ryneczku o zapakowanie jajek w własne wytłoczki, a zakupione owoce i warzywa schować prosto do materiałowej torby. Kupując w hipermarkecie wystarczy zrezygnować z kolorowych płatków śniadaniowych, ciastek i cukierków w plastikowych opakowaniach – tym sposobem oprócz środowiska podziękuje nam nasze zdrowie.

Jak żyć w zgodzie z ideą zero waste?

Na początku kupmy sobie piękną materiałową torbę i zrezygnujmy z jednorazówek oraz plastikowych opakowań. Tak jak wodę można filtrować przez butelkę wielokrotnego użytku ze specjalnym filtrem, tak kolejno poprośmy znajomych o niepakowanie prezentów urodzinowych w plastikowe torby ozdobne, a po grzyby chodźmy z własnym eko-woreczkiem, który na dodatek prezentuje się pięknie. Warto podejmować każdego dnia małe kroki przybliżające nas do w pełni świadomego życia w zgodzie z ekologią i ideą zero waste.

Jak widać idea zero waste może przynieść wiele korzyści dla środowiska. Co więcej nie jest trudna ani kosztowna w praktykowaniu, dlatego warto wdrożyć jej postulaty w codzienne życie i świadomie dbać o środowisko naturalne. Warto zrobić pierwszy krok w stronę lepszej kondycji dla naszej planety. Pozostaje zadać pytanie: a Ty? Masz już swoją materiałową torbę zero waste?

 

Straciłeś dla mnie tyle czasu, że poczułem się ważny.
Antoine de Saint-Exupery. Mały Książe.

My też poświęcamy dużo czasu, bo jesteście dla nas ważni. Wy i wasze emocje. Mamy nadzieję, że to czujecie!

Wasza radość nas nakręca. Wasze zaufanie motywuje. Dlatego nie ustajemy w tworzeniu nowych rozwiązań dobrych dla Was, ale także przyjaznych naturze.

W końcu idąc za Małym Księciem, jesteśmy odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy.
Dlatego zachęcamy do korzystania z naturalnych wyrobów wielokrotnego użytku, które szyjemy maksymalnie wykorzystując materiał.

Nie zostaje prawie nic – zupełnie jak przy produkcji pierników lub pierogów. Każdy skrawek materiału jest uszyty, tak jak każdy skrawek ciasta upieczony – a potem każdy okruszek zjedzony. Za bardzo kochamy len i bawełnę (i inne szmatki oczywiście też!), by je marnować! Namawiamy gorąco do szastania wyłącznie dobrymi pomysłami, emocjami lub czynami!

Przewiń do góry