Dlaczego lniana tkanina?

Len to tkanina wytwarzana z czystej przędzy lnianej, którego historia sięga 7500r. p. n. e.! Przez wieki lniane tkaniny były używane w starożytnym Egipcie i na Bliskim Wschodzie, a jej unikalne właściwości sprawiły, że do dziś na całym świecie to wysoko ceniona tkanina.

źródło: biotextil.pl

W zależności od przeznaczenia, wytwarza się różne rodzaje płótna – od dekoracyjnych, przez wykorzystywane w branży odzieżowej, po przemysłowe.

Co takiego sprawia, że len ma takie szerokie zastosowanie?

Do właściwości lnu zalicza się:

  •          Dużą odporność na tarcie i rozciąganie
  •          Wytrzymałość (wręcz niezniszczalność)
  •          Działanie antybakteryjne i antyalergiczne (tkanina doskonała dla alergików)
  •          Jest przewiewny i nie elektryzuje się
  •          Wchłania wilgoć (wysoka higroskopijność)
  •          Biodegradowalność

A jakie są plusy i minusy lnu?

Niewątpliwą zaletą, oprócz tych wymienionych powyżej, jest łatwość w pielęgnacji. Z biegiem czasu, ilości prania i prasowania, lniana tkanina staje się bardziej miękka i przyjemna w dotyku. Ekologia to jest to! Włókna lnu nie zawierają żadnych szkodliwych dla człowieka (i produktów spożywczych) domieszek, tkanina jest przyjazna dla środowiska i jest biodegradowalna.

Jedynym minusem, wymienianym głównie przez Panie noszące ubrania z lnu, jest ich podatność na gniecenie, jako że len jest mało sprężysty i dlatego nie powraca do poprzedniego kształtu. Rozwiązaniem problemu może być prasowanie tkaniny, gdy jest ona jeszcze lekko wilgotna. Len świetnie znosi wysokie temperatury, wodę i słońce. O rzadko której tkaninie można powiedzieć, że jest ona nie do zdarcia.


Jeszcze zastanawiasz się, dlaczego worki robię z tkaniny lnianej?
 Świeży chleb tylko w odpowiednich warunkach przechowywania będzie dłużej i lepiej Tobie służył.

O możliwościach przechowywania pieczywa napiszę już niedługo.

Przewiń do góry